A 2-a victorie pentru România U20 masculin la Campionatul European de la Oradea

România a obținut cel de-al 2-lea succes la Campionatul European U20 masculin Divizia B – ediția 2017, găzduit la Oradea. Tricolorii au depășit Malta, scor 84-65.

Jocul a fost controlat de tricolori, care s-au desprins la 14 lungimi încă din primul sfert. Elevii lui Tudor Costescu au avut o cădere pe finalul secvenței inaugurale, atunci când Malta a reușit un parțial de 16-0. Continuarea a aparținut României, care a găsit soluții în ofensivă și a beneficiat de multe realizări de pe semicerc. Adversarul nu a reușt să replica și partida s-a terminat cu o victorie convingătoare a României.

Comptrioții noștri au marcat 12 coșuri de trei puncte cu un procentaj de 32% la aruncările de pe semicerc. De asemenea, România a cules 20 recuperări ofensive. De notat că staff-ul tehnic a rotit întreg efectivul de jucători în acest meci.

Georges Darwiche a totalizat 18 puncte, Emi Cațe a adăugat 14 puncte, 10 recuperări, 4 pase decisive, 4 intercepții, alți trei jucători marcând cel puțin 10 puncte pentru România. Între aceștia s-a numărat și Bobe Nicolescu, autor a 11 puncte, 4 recuperări, iar Sebastian Ionescu a terminat cu 4 puncte. În replică, Formosa și Cassar au vut 23, respectiv 21 puncte pentru Malta.

În urma acestui succes, România are 2-0 la general și se menține ca unică echipă neînvinsă în Grupa C.

Rezultatele de duminică (16.07):

Ziua3

Luni (17.07) este zi liberă. Competiția se va relua marți (18.07) cu următorul program: