Bianca Benea, locul 3 la Cupa Federației de spadă feminin pentru juniori

Bianca Benea s-a clasat pe locul al 3-lea la Cupa Federației de spadă feminin – ediția 2017 destinată categoriei juniorilor. Sportiva legitimată la CSM Oradea a participat la evenimentul găzduit în cursul acestei săptămâni la Satu Mare.

De notat că pe tabloul de opt, Benea a învins-o pe Daria Olteanu,de la CSȘ Constanța cu 15-12. În penultimul act, Bianca a fost învinsă de Claudia Durău, de la LPS Craiova, cu 15-14.

Bianca și-a îmbunătățit clasarea de la ediția anterioară. Sportiva antrenată de Nicolae Ille s-a clasat pe locul al 5-lea în urmă cu un an. Reamintim că Bianca Benea este campioană națională la juniori și vicecampioană la tineret.

Competiția a fost adjudecată de Alexandra Predescu, legitimată la Steaua București. Aceasta și-a apărat trofeul cucerit în urmă cu un an.