CSM CSU Oradea a încheiat presezonul cu o victorie la limită

CSM CSU Oradea a încheiat presezonul cu o victorie la limită. Martin Zeno a așezat mingea în coș cu trei secunde înainte de final pentru a aduce formația bihoreană pentru prima dată la conducere în confruntarea cu KB Kosice după primul coș al partidei. Perioada precompetițională s-a terminat cu un succes conturat pe o revenire târzie, rezultatul final al partidei de la Arena Antonio Alexe fiind de 65-64.

Jocul a demarat cu Trotter, Pasalic, Zeno, Milosevic și Țîbîrnă. Roș-albaștrii au avut probleme în debutul jocului în faza de apărare în condițiile în care adversarul a jucat fără un pivot clasic, jucătorul utilizat de Kosice la poziția 5 fiind extrem de mobil și de eficient la semicerc. Țîbîrnă a fost găsit în câteva rânduri în situații favorabile în spațiul de trei secunde advers, însă jocul de tranziție și contraatac al CSM-ului nu a fost foarte inspirat. Primul act s-a încheiat cu scorul de 17-26.

Antrenorul cristian Achim a rotit jucătorii pe parcursul primei reprize. Oradea a apelat pentru prima dată în presezon la serviciile lui Andrei Mandache, căpitanul echipei, recent întors de la EuroBasket. De asemenea, CSM-ul a evoluat cu Gajovic sau Nicolescu la poziția 4, limitând însă minutele lui Milosevic la poziția 5. Scorul s-a echilibrat, însă Kosice a fost în permanență la conducere. Repriza s-a terminat cu un fault antisportiv comis de Țîbîrnă, de pe urma căruia oaspeții au obținut patru puncte. Astfel, la jumătatea partidei scorul era de 32-41.

Similar primei jumătăți, Kosice a fost în avantaj și a controlat situația pe tabela de marcaj în repriza secundă. Formația antrenată de Cristian Achim a alternat jocul foarte precis din apărare cu imprecizia de la finalizare. CSM-ul a avut grijă de minge, dar nu a avut apariție la recuperare ofensivă, lucru problematic în condițiile unui procentaj de doar 46% la aruncările din acțiune și 69% la linia de pedeapsă.

CSM-ul a reușit să se impună pe fondul unei succesiuni de faze de joc favorabile. Este în primul rând vorba despre intervenția deasupra inelului reușită de Goran Gajovic, urmată de intercepția lui Obie Trotter. Aici trebuie subliniată și lipsa de luciditate a slovacilor pe finalul întâlnirii. Totul a culminat cu acțiunea individuală semnată de Martin Zeno, care a trimis mingea în coș cu o aruncare de la semidistanță. Kosice a mai avut trei secunde la dispoziție, însă antrenorul Miljan Curovic și-a folosit toți timpii de odihnă astfel încât mingea a fost repusă de oaspeți de sub propriul panou. Mingea nu a găsit ținta, iar partida s-a încheiat cu scorul de 65-64, grație unui parțial de 24-13 cu care s-a încheiat partida.

De notat că CSM CSU Oradea a condus de două ori pe parcursul acestui meci. Este vorba despre primul și ultimul coș al partidei, adică 2-0 și 65-64. Kosice a avut avantaj preț de 37 minute, iar timp de două minute s-au consemnat situații de egalitate.

Kosice a utilizat patru jucători peste 30 minute fiecare. În schimb, Oradea nu avut niciun jucător mai mult de 27 minute pe parchet în această confruntare. O posibilă explicație a revenirii din final pentru roș-albaștri.

Martin Zeno și Goran Gajovic au avut câte 14 puncte, Bogdan Țîbîrnă și Goran Gajovic au avut câte 8 puncte, ceilalți cinci jucători folosiți reușind să puncteze pentru CSM. În replică, Rahmon Fletcher a totalizat 15 puncte, 8 recuperări, Svetozar Stamenkovic a terminat cu 14 puncte, 7 recuperări, iar Richard Korner a încheiat cu 12 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive.

În cadrul acestei partide, CSM CSU Oradea a evoluat în noul echipament de cupe europene, produs de compania Bellotto. Roș-albaștrii au prezentat echipamentul de competiții interne la jocul anterior, disputat miercuri (13.09), în compania lui Szolnok Olaj KK.

CSM CSU Oradea a jucat și de această dată fără Arturas Valeika și Lucian Țîbîrnă. Ambii se confruntă cu probleme medicale.

Miercuri (20.09), cu începere de la ora 20.30, CSM CSU Oradea susține primul meci oficial în sezonul 2017/18. Adversar este Balkan Botevgrad. Partida se va disputa în Bulgaria și contează pentru primul tur preliminar din FIBA Europe Cup.