CSM CSU Oradea a întâlnit Partizan Belgrad într-un meci de gală la Arena Antonio Alexe

CSM CSU Oradea a încheiat seria jocurilor de pregătire cu o confruntare de gală, în compania lui Partizan Belgrad, unul dintre cele mai mari nume ale baschetului est-european. Meciul a contat pentru turneul memorial Antonio Alexe – ediția 2016 și s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 78-76, la capătul unei partied echilibrate.

Cristian Achim a început partida cu Mirkovic, Zeno, Barnette, Nicoară și Denison. Jocul a demarat favorabil belgrădenilor, aceștia găsind cu ușurință drumul spre coș. De altfel, Partizan a înscris 18 puncte în primele șase minute de joc. Zeno și Barnette au marcat de mai multe ori pentru CSM, pe fondul câtorva faze de apărare colectivă eficientă. Pasalic își face simțită apariția pe parchet cu o reușită de la semidistanță, însă Partizan înscrie ultimele două coșuri ale primului sfert pe sirena ce a anunțat finalului timpului de atac, respectiv de sfert pentru a se menține în control, scor 26-20.

Secvența a 2-a a demarat cu Mirkovic, Pasalic, Zeno, Barnette și Țîbîrnă. Nicolescu i-a luat locul lui Zeno în al 2-lea minute din această perioadă de joc. Bircevic izbutește o acțiune de pivot clasică și pune mingea în coș pentru Partizan. Țîbîrnă răspunde din serviciul lui Mirkovic, iar Zeno transform pe pătrundere absorbind contactul. Oradea strange la un punct în minutul 17 al întâlnirii după serviciul perfect al aceluiași Mirkovic pentru Nicoară. Partizan cere timp de odihnă, dar la reluare Nicoară adduce Oradea în avantaj pentru prima dată. Sârbii răspund, echipele succedându-se de mai multe ori la conducere. Repriza se termină cu Partizan în avantaj, scor 40-37, Țîbîrnă irosind ultima aruncare.

Repriza secundă a început cu Mirkovic, Zeno, Barnette, Nicoară și Denison. CSM-ul marchează primele două coșuri din acțiune și trece în avantaj pe tabela de marcaj. Nicoară mărește parțialul de 7-0, cu primul coș de trei puncte pentru Oradea în acest meci. Mirkovic este sancționat cu a 3-a greșeală personal, fiind înlocuit cu Petrișor. Partizan revine în avantaj cu o nouă reușită de pe semicerc, în minutul 27 al partidei. Zeno este sancționat cu a 3-a greșeală personal, fiind înlocuit cu Pasalic. Secvența a 3-a se termină cu scorul de 59-55 în favoarea lui Partizan, după ce orădenii au ratat ultima aruncare.

Sfetul 4 începe cu Mirkovic, Pasalic, Barnette, Comagic (trimis pentru prima dată pe parchet în acest meci) și Țîbîrnă. CSM-ul transform de pe semicerc prin Pasalic, din blocajul lui Țîbîrnă și la capătul unei acțiuni collective bine executate. Barnette transform de la semidistanță și readuce Oradea în avantaj. Mirkovic comite a 4-a greșeală perrsonală în minutul 32, fiind păstrat în teren. Barnette este lovită în figură și necesită îngrijiri medicale. Zeno intră în locul său și așează mingea în coș de la distanță. Marinkovic răspunde cu aceeași monedă după o acțiune prelungită de atac. Țîbîrnă finalizează cu slam dunk după pick and roll, dar Marinkovic înscrie din nou de pe semicerc și egalează la 65 în minutul 35, moment în care Cristian Achim a cerut timp de odihnă.

Comagic transformă de pe extrema stângă, după care Branko Mirkovic este descalificat pentru cinci greșeli personale, cu patru minute înainte de final. Astfel, Oradea continuă partida cu Zeno și Pasalic  la poziția 1, iar Comagic înscrie de două ori, jucător folosit la poziția 3 după accidentarea lui Barnette. Bircevic adduce pe Partizan la conducere după o recuperare ofensivă în penultimul minut. Nicoară strânge la un punct, dar sârbii se mențin în avantaj de la linia de pedeapsă. Zeno are o intervenție utilă în apărarea pressing și obține posesia pentru CSM. Pasalic este găsit pe extrema dreaptă pentru o aruncare de trei puncte complet deschisă. Acesta nu greșește și câștigă meciul pentru CSM CSU Oradea, pe sirenă, într-un meci în care bihorenii au irosit câte o ultimă aruncare în finalul sferturilor 2 și 3. Rezultatul final a fost de 78-76.

Martin Zeno a avut 19 puncte, 7 recuperări și 6 pase decisive, Sean Barnette a adăugat 19 puncte, 7 recuperări, iar Titus Nicoară a încheiat cu 10 puncte pentru CSM CSU Oradea. În replică, Vanja Marinkovic a reușit 15 puncte, iar Branislav Ratkovica a reușit 12 puncte și 5 pase decisive pentru Partizan.

La finalul partidei s-a oferit un trofeu pentru Andreas Dominic, băiețelul în ajutorul căruia s-a organizat în acest an turneul memorial Antonio Alexe.