CSM Digi Oradea a depășit Crișul în duelul local

• in

CSM Digi Oradea a învins Crișul Oradea de două ori în cadrul etapei a 13-a din sezonul regulat al Superligii Naționale de polo – ediția 2014/15. Partidele s-au desfășurat la bazinul olimpic Ioan Alexandrescu, pe 7 și 8 februarie.

Prima partidă s-a încheiat cu scorul de 25-4. Campioana a câștigat fiecare sfert: 3-0, 7-1, 9-1 și 6-2.

Marcatorii echipei au fost: Negrean – 8 goluri, Cupic – 5 goluri, Szabo, Crețu – 3 goluri fiecare, Georgescu, Kadar – 2 goluri fiecare, Dunca, Alexa – 1 gol fiecare.

Cel de-al 2-lea joc s-a încheiat cu scorul de 22-7. Pe sferturi: 6-1, 9-0, 5-3, 2-3.

Negrean a avut 6 reușite, Szabo a contribuit cu 5, Popoviciu și Dunca au punctat de câte 3 ori fiecare, Cîmpianu și Kadar au reușit câte 2 goluri, iar Cupic a izbutit să trimită mingea în poartă o dată.

Peste două săptămâni, mai exact pe 21 și 22 februarie, la București, CSM Digi se întâlnește cu Steaua în cadrul ultimei etape din sezonul regulat. Miza este prima poziție, cea care asigură avantajul terenului propriu în playoff.