CSM Digi Oradea este vicecampioană națională la polo

• in

CSM Digi Oradea a pierdut Meciul 4 al finalei Superligii Naționale de polo – ediția 2016/17. Formația antrenată de Kalman Kadar a cedat confruntarea cu Steaua București, scor 5-6.

Partida a demarat favorabil bucureștenilor, primul sfert consemând multe realizări pe tabela de marcaj. Steaua conducea la prima pauză cu scorul de 4-3. Diferența a crescut în fertul al 2-lea, când Steaua a punctat de două ori, fără răspuns din partea CSM-ului.

Repriza secundă a aparținut CSM-ului care s-a apărat exemplar. De altfel, Steaua nu a mai punctat în ultimele 16 minute de joc efectiv. Oradea a câștigat atât sfertul 3, cât și sfertul 4 cu 1-0, insuficient pentru a răsturna situația pe tabela de marcaj.

Marcatorii echipei orădene în acest meci au fost Andrei Crețu de două ori, Tiberiu Negrean și Boris Pavlovic.

Scorul general al finaei a fost de 3-1 în favoarea bucureștenilor. Astfel, CSM Digi Oradea este vicecampioană națională pentru a 2-a oară consecutiv.