CSM Digi Oradea întrerupe seria de nouă titluri naționale

CSM Digi Oradea a pierdut Meciul 5 al finalei Superligii Naționale de polo – ediția 2015/16. Formația pregătită de Kalman Kadar a fost depășită de Steaua București cu scorul de 12-5, în partida decisivă a seriei care a decis soarta titlului național.

Partida a fost controlată de bucureșteni, aceștia desprinzându-se decisiv încă din prima secvență. După opt minute de joc scorul era de 5-1. Diferența a continuat să crească pe parcursul următoarelor două secvențe, astfel încât la intrarea în sfertul 4 tabela de marcaj indica scorul de 10-2 în favoarea Stelei. CSM-ul a câștigat ultima perioadă de joc, dar nu mai avea cum să anuleze întregul deficit.

Mihnea Gheorghe, Mihnea Chioveanu, Tiberiu Negrean, Dusan Markovic și Vojislav Cupic au marcat câte un gol pentru campioana României în perioada 2007-2015. De cealaltă parte, Murisic a avut patru reușite, Filipovic a adăugat trei, iar Ianc a punctat de două ori.

Seria s-a încheiat cu scorul general de 3-2. Steaua devine campioană a României și întrerupe seria de nouă titluri consecutive câștigare de CSM Digi. Oradea trebuie să se mulțumească cu trofeul de Cupa României, alături de calificarea în sferturile de finală ale celei de-a 2-a competiții continentale la nivel de club pentru sezonul 2015/16.

Orădenii s-au strâns în număr mare în Piața Unirii, acolo unde a fost instalat un ecran gigant prin intermediul căruia a fost transmisă partida.