CSM Digi Oradea s-a calificat în semifinalele LEN EuroCup

• in

CSM Digi Oradea s-a calificat în semifinalele LEN Euro Cup – ediția 2016/17. Formația antrenată de către Kadar Kalman și Gheorghe Dunca s-a impus pe terenul lui Canottieri Napoli, în manșa a 2-a din sferturile de finală ale competiției amintite.

Meciul desfășurat sâmbătă (10.12), în Italia, s-a încheiat cu scorul de 8-5. Pe sferturi: 1-1, 1-1, 3-1 și 3-2. Partida a avut parte de echilibru în prima repriză, însă a 2-a jumătate fost controlată de bihoreni, aceștia mărindu-și ecartul construit încă din prima manșă, atunci când au învins la diferență de patru lungimi.

Tibi Negrean și Mihnea Gheorghe au marcat câte două goluri, iar Andrei Prioteasa, Boris Pavlovic, Ramiro Georgescu și Max Costa au marcat câte un gol pentru CSM Digi.

În tur, CSM Digi Oradea s-a impus cu 11-7. Astfel, scorul general a fost de 19-12.

Prin urmare, CSM Digi va juca în penultimul act al celei de-a 2-a competiții continentale la polo. Alături de echipa din Oradea, în semifinale au avansat Ferencvaros (Ungaria), SM Verona (Italia) și Jadran Herceg Novi (Muntenegru).