CSM Digi Oradea s-a impus în prima confruntare cu Corona Sportul Studențesc

• in

CSM Digi Oradea a repurtat cel de-al 9-lea succes stagional în Superliga Națională de polo – ediția 2016/17. Formația antrenată de către Kalman Kadar a depășit pe Corona Sportul Studențesc cu scorul de 18-8. Partida s-a desfășurat vineri (25.11), la bazinul olimpic Ioan Alexandrescu din Oradea.

Partida a fost la discreția gazdelor. Acestea au câștigat fiecare secvența de joc, tratând meciul cu conștiinciozitate pe tot parcursul celor 32 minute de joc efectiv. Scorul pe sferturi a fost elocvent în acest sens: 6-2, 2-1, 5-2, 5-3.

Andrei Prioteasa și Tibi Negrean au punctat de câte patru ori fiecare. Istvan Szabo, Nicolae Diaconu și Mihnea Gheorghe au avut câte două reușite, iar Max Costa, Andrei Crețu, Mihnea Chioveanu și Viktor Kovats au înscris câte un gol fiecare.

Cele două echipe se duelează din nou în cursul zile de sâmbătă (26.11), cu începere de la ora 12, în aceeași locație.