CSM Digi Oradea și Steaua București și-au împărțit victoriile

La finele săptămânii, CSM Digi Oradea și Steaua București s-au duelat la bazinul olimpic Ioan Alexandrescu în două partide contând pentru etapa a 7-a din sezonul regulat al Superligii Naționale de polo – ediția 2014/15. Cele două formații și-au împărțit victoriile

CSM Digi Oradea vs Steaua București 10-11

Pe sferturi: 2-3, 1-3, 4-3, 3-2.

Formația orădeană a deschis scorul, însă avea să fie singurul avantaj pe care campioana l-a avut pe parcursul acestui meci. Oaspeții au jucat extrem de bine în prima jumătate a acestei partide desprinzându-se chiar la patru lungimi pe tabela de marcaj. La jumătatea confruntării scorul a fost de 6-3 în favoarea Stelei. Ofensiva CSM-ului a produs șapte goluri în ultimele 16 minute de joc efectiv, dar bucureștenii au găsit soluții de a menține un avantaj minim până la finalul meciului.

Marcatori: Negrean și Cupic – câte 3 goluri, Szabo, Korolija, Kadar și Popoviciu – câte un gol fiecare.

CSM Digi Oradea vs Steaua București 11-8

Pe sferturi: 3-3, 1-1, 4-1, 3-3.

Prima jumătate s-a desfășurat sub semnul echilibrului, atât primul, cât și cel de-al 2-lea sfert terminându-se la egalitate. CSM Digi Oradea a relizat un sfert al 3-lea extrem de eficient la ambele porți pentru a se desprinde în duelul cu Steaua. Freundlich a înscrie primul coș, după care Kadar a transformat de două ori consecutiv, pentru ca Cupic să mărească ecartul la patru lungimi pentru bihoreni. În secvența decisivă s-a consemnat o nouă situație de egalitate, lucru ce a permis orădenilor să bifeze prima victorie în fața principalei contracandidate în acest sezon competițional.

Marcatori: Kadar – 4 goluri, Dunca, Popoviciu, Crețu, Cupic, Freundlich, Szabo, Korolija – câte un gol fiecare. De cealaltă parte Randic și fostul căpitan al CSM-ului, Diaconu, au punctat în câte două rânduri.

Cel mai bun poloist al României în anul 2013, Tiberiu Negrean, a suferit o accidentare la un deget al mâinii de aruncare fiind nevoie să rateze cel de-al 2-lea meci.

În urma acestor rezultate ambele echipe au câte 13 victorii și o înfrângere la încheierea turului din sezonul regulat al Superligii Naționale.