CSM Oradea a câștigat Meciul 1 al seriei cu SCM U Craiova în primul tur al playoff-ului

CSM Oradea a învins pe SCM U Craiova, scor 96-58, în Meciul 1 al seriei pe care cele două echipe o dispută în primul tur al playoff-ului Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2013/14. Pe sferturi: 18-13, 29-11, 22-21, 27-13.

Primii cinci
Oradea – Franklin, Dillon, Subotic, Nicoară, Denison
Craiova – Sokk, Seals, Kovac, Bureau, Drăgușin

Primul angajament este câștigat de Oradea, iar Subotic înscrie și obține o liberă suplimentară. Nicoară punctează din acțiune, iar Markovic este trimis în teren după un minut și jumătate de joc. Bureau înscrie primul coș pentru Craiova. Nicoară obține recuperarea ofensivă și trimite mingea în coș, după care fundașii celor două echipe marchează pe pătrundere. Oaspeții se apără în pressing pe tot terenul, iar Subotic comite cea de-a 2-a greșeală personală. Muntenegreanul este înlocuit, iar la Craiova intră Popescu. Denison comite a 2-a greșeală personală, dar Bureau absoarbe contactul și marchează prin slam dunk. Gazdele intră în penalizare din minutul 6 al partidei, după prima greșeală personală comisă de către Dillon. Țibîrnă marchează din serviciul lui Franklin și obține aruncarea suplimentară. Dillon pornește pe tranziție și punctează cu toată opoziția defensivei adverse. Gazdele comit al 8-lea fault în mai puțin de opt minute de joc. Bogdan Popescu transformă de lângă Țibîrnă. Dillon împarte două aruncări libere și apoi comite fault ofensiv, a 2-a greșeală personală în acest meci. Cristian Achim este nevoit să joace cu doi jucători de poziția 1, pentru a-și proteja ceilalți jucători. Sfertul inaugural se încheie cu două aruncări de trei puncte ratate de către oaspeți, la scorul de 18-13 în favoarea CSM-ului.

Subotic marchează primul coș al sfertului 2, după ce formația oaspete a irosit o acțiune ofensivă. Astfel, Marcel Țenter solicită primul timp de odihnă în această partidă. Franklin marchează primul coș de trei puncte al partidei și Oradea se desprinde la zece puncte. Țenter a optat pentru câteva momente pentru o alcătuire cu Popescu și Drăgușin în același timp pe parchet, dar ulterior l-a trimis pe Căpușan în locul primului. Dani Popescu comite două greșeli personale pe aceeași fază de apărare, iar Naletilic aduce primele puncte ale Craiovei în sfertul 2, de la linia de pedeapsă. Fundașul CSM-ului transformă apoi din zero grade pentru trei puncte. Dillon transformă cu destul noroc pe ultima secundă de atac, ducând scorul la 28-15 în minutul 14 al partidei. Țenter cere al doilea timp de odihnă după un parțial de 13-2 în favoarea echipei bihorene. Craiova revine pe parchet fără jucător de poziția 5. Oradea reia jocul în pressing pe tot terenul. Bureau ratează, iar Dillon înscrie de două ori consecutiv pentru a mări diferența la 18 puncte pe tabela de marcaj. Oradea interceptează și se duce la 37-15 în minutul 16 al partidei. Seals întrerupe seria negativă a echipei sale cu un slam dunk. Cristian Achim solicită primul timp de odihnă în această confruntare. După reluare Subotic este trimis la linia de pedeapsă, oaspeții fiind în penalizare. Comagic recuperează ofensiv și pune mingea în coș. Comagic punctează prin slam dunk pe tranziție ofensivă din serviciul lui Subotic, dar Bureau răspunde cu o acțiune individuală. Denison marchează ultimul coș al reprizei, scorul la jumătatea meciului fiind de 47-24 în favoarea echipei gazdă.

Will Franklin marchează primul coș al reprizei a 2-a, grație unei aruncări de la semidistanță. Oaspeții pierd posesia mingii, însă Nicoară este sancționat cu greșeală antisportivă. Denison comite cea de-a 3-a greșeală personală, însă Oradea se menține în control grație reușitei de la semidistanță semnată Subotic. Seals răspunde cu aceeași monedă. Dillon izbutește cinci puncte, inclusiv o reușită de sus pe tranziție pentru a duce scorul la 56-30, moment în care Marcel Țenter solicită timp de odihnă. Babic transformă de la mare distanță pentru prima astfel de reușită a Craiovei în această partidă. Nicoară marchează cu boltă, de două ori, din serviciul lui Dillon. În replică, Bureau lasă o minge în spațiul de trei secunde pentru Popescu și apoi americanul izbutește un coș cu fault. Markovic iese la rampă cu o acțiune colectivă pentru primul său coș de trei puncte. Oaspeții marchează de două ori pe contraatac. Achim simte momentul de relaxare în echipa sa și solicită un timp de odihnă la scorul de 63-42, în minutul 27 al partidei. După reluare Nicoară marchează de două ori consecutiv, iar Denison interceptează și salvează o minge la sacrificiu. Secvența a 3-a se termină cu scorul de 69-45.

Secvența decisivă demarează cu reușita lui Travis Bureu la capătul unei acțiuni individuale. Replica vine de la Markovic, autor al unui coș de trei puncte în ultima secundă de atac. Naletilic înscrie din afara semicercului, dar Markovic îl găsește pe Țibîrnă sub coș cu o minge utilă pentru două puncte, iar Nicoară marchează din nou pentru a duce scorul la 76-50, în minutul 32. Marcel Țenter solicită un timp de odihnă. Craiova revine pe parchet cu Bogdan Popescu și Ionuț Drăgușin, însă Țibîrnă mărește ecartul la 30 de puncte. oaspeții nu găsesc drumul spre coș, iar Căpușan comite greșeală antisportivă. Comagic marchează patru libere consecutiv, iar Rareș Pașca este trimis în teren la formația gazdă. Markovic punctează din zero grade, iar Comagic pe contraatac pentru a duce avantajul gazdelor la 38 puncte. Țenter își folosește ultimul timp de odihnă la jumătatea secvenței decisive. Cristian Achim își rotește întreg lotul pe finalul partidei pentru a oferi minute de odihnă celorlalți baschetbaliști de la CSM. În schimb, Țenter l-a folosit în ultimele minute pe Gavrilă. Oradea a reușit să se desprindă la 40 puncte, însă rezultatul final a fost de 96-58.

Remarcați
Oradea – Comagic 20 puncte, 5 recuperări, Nicoară 18 puncte, 7 recuperări, Dillon 13 puncte, 7 recuperări, 4 pase decisive, Subotic 11 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive
Craiova – Bureau 14 puncte, 6 recuperări, Popescu 10 puncte, Naletilic 9 puncte, Seals 8 puncte

Scorul general este 1-0 în favoarea CSM-ului. Meciul 2 se dispută sâmbătă (26.04), la Arena Antonio Alexe, cu începere de la orele 19:00.