Detalii statistice de remarcat în urma meciului de la Mediaș

CSM CSU Oradea este singura echipă care a reușit să învingă în deplasare în cadrul etapei cu numărul 21 din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2015/16. Roș-alaștrii au învins la Mediaș, pe Gaz Metan din localitate, cu scorul de 93-76.

Antrenorul Cristian Achim a rotit întreg efectivul de jucători înscris pe foaia de arvitraj. De altfel, toți cei 11 jucători trimiși pe parchet și-au trecut numele pe lista marcatorilor. Fiecare dintre ei a avut contribuții la cel de-al 16-lea succes stagional înregistrat de gruparea din Oradea.

Iată liderii echipei din punct de vedere statistic la fiecare capitol în parte:

Eficiență – Will Franklin (26)
Puncte – Will Franjlin (18)
Recuperări – Sean Barnette (9)
Recuperări ofensive – Sean Barnette (2)
Recuperări defensive – Sean Barnette (7)
Pase decisive – Will Franklin (5)
Mingi câștigate – Petrișor, Franlin și Nuhanovic (câte 2)
+/- – Salih Nuhanovic (24)
Minute – Sean Barnette (27:44)

Cinci jucători au înscris cel puțin 11 puncte. Cinci jucători au avut cel puțin 11 la eficiență.

CSM CSU Oradea și-a egalat recordul stagional de coșuri de trei puncte marcate. Bihorenii au avut 16, similar meciului cu Phoenix, de la Galați. De această dată, roș-albaștrii au atins această peformanță în 40 minute de joc efectiv.

Pe de altă parte, Oradea și-a egalat cea mai bună performanță stagională din punct de vedere al posesiilor pierdute. Similar jocului pierdut la Timișoara, CSM-ul a avut doar 10 mingi pierdute.

În fine, acesta a fost cel de-al 3-lea meci consecutiv în care CSM CSU Oradea depășește borna 90 în dreptul punctelor marcate. La Galați a avut 95 în 40 minute de joc și 110 la final, iar la partida cu Dinamo București a terminat cu 92 puncte înscrise.