Echipa de polo a pierdut la Verona în prima manșă a semifinalelor LEN EuroCup

• in

Echipa de polo CSM Digi Oradea a pierdut prima manșă a semifinalei LEN Euro Cup, disputată la Verona, în compania lui Sport Management din localitate. Rezultatul final al confruntării din Italia a fost de 12-10.

Elevii lui Kalman Kadar au controlat jocul în primele 16 minute de joc, după care au avut probleme în faza de atac. CSM Digi a înscris de opt ori în prima jumătate, conducând cu două lungimi la pauză, scor 8-6.

Lucrurile s-au complicat spre final, orădenii având un avantaj minim la intrarea în sfertul decisiv, scor 9-8. Apărarea vicecampioanei României a cedat în ultimele opt minute, atunci când Verona a realizat un parțial de 4-1.

Asanovic, Georgescu și Chioveanu au avut câte două reușite. Diaconu, Gheorghe, Negrean și Crețu au marcat câte un gol. De cealaltă parte, Petkovic a punctat de patru ori, iar Mirarchi a terminat cu trei reușite pentru Verona.

Jocul revanșă se va disputa pe 18 februarie anul curent, la Oradea. Nikola Radjen va avea drept de joc la această partidă.