Echipa satelit a pierdut la Timișoara

CSM CSU 2 Oradea a pierdut meciul din etapa a 12-a în faza inaugurală a Ligii 1 la baschet masculin. Echipa satelit a cedat în fieful lui BC SCM 2 Timișoara, scor 57-75. Partida s-a desfășurat luni (23.01), la Sala Constantin Jude.

Partida a fost decisă în secvența a 4-a, atunci când bănățenii au realizat un parțial de 24-13. Gazeele au avut mai mereu inițiativa pe tabela de marcaj, însă orădenii s-au menținut aproape pe parcursul primelor 30 minute de joc: 18-16 după sfertul 1, 37-29 la pauză, respectiv 51-44 cu zece minute înainte de final.

Dani Tămășdan a totalizat 19 puncte. În replică, Mocrițchi a avut 20 puncte.

CSM CSU 2 Oradea are 1-11 la general și se situează pe ultima poziție a grupei B. Următorul meci al orădenilor este programat la Tîrgu Mureș, pe 29 ianuarie.