Larisa Florian a cucerit medalia de argint la Campionatul European de Judo U23

• in

Larisa Florian a cucerit medalia de argint la Campionatul European de Judo U23, de la Tel-Aviv, Israel. Sportiva legitimată la CSM JC Liberty Oradea a izbutit această performanță la sfârșitul acestei săptămâni, în cadrul categoriei -52 kilograme.

Florian a trecut, în ordine, de Anna Pashina (Rusia), Ana Perez Box (Spania), respectiv Katinka Szabo (Ungaria). Sportiva de la CSM JO Liberty a pierdut în finala cu Distria Krasniqi (Kosovo).

Larisa este și campioană națională în exercițiu la această probă la categoria U23.

În schimb, Lorena Podelenczki a luat startul în proba feminină de -70 kilograme. Ea a trecut de Sara Rodriguez (Spania), dat a pierdut cu Elisavet Telotsidou (Grecia). În recalificări, Pocelenczki a cedat cu Ebony Drysdale Daley (Marea Britanie) și s-a clasat pe locul al 7-lea în ierarhia finală.

La masculin, Luca Kunszabo a pierdut din primul tur cu Matej Hajas (Slovacia), în proba de -100 kilograme.

În delegația României, din postura de antrenor, face parte și Aurelian Fleisz, antrenorul CSM JC Liberty Oradea.