Laureații Cupei Municipiului Oradea la tenis – ediția 2017

În perioada 25-29 noiembrie 2017, la baza sportivă Arena Antonio Alexe (terenurile de tenis) s-a desfășurat Cupa Municipiului Oradea – ediția 2017 la tenis. Evenimentul face parte din Circuitul Național al Federației Române de Tenis, fiind organizat de CSM Oradea.

Competiția s-a desfășurat între 25 și 29 noiembrie anul curent, pe șase terenuri, în balon. Turneul a fost destinat următoarelor categorii de vârstă: 12 ani masculin și feminin, respectiv 14 ani masculin și feminin. Au participat 115 sportivi din București, Craiova, Târgu Jiu, Timișoara, Arad, Baia Mare, Bistrița, Cluj Napoca și Oradea.

Iată lista laureaților:

12 ani feminin simplu

Eva Maria Ionescu (Curtea de Argeș, cap de serie nr. 3) a învins-o în finală pe Maria Angela Gașpar (Sport 4Fun Timișoara, no. 4), scor 7/5, 6/4 (2-0).

Maria Gașpar și Maria Stăncescu au câștigat proba de dublu 12 ani feminin din postură de principal cap de serie la 12 ani feminin dublu.

12 ani masculin simplu

Radu David Turcanu (AS TC București, cap de serie nr. 1) l-a învins în finala competiției pe Gabriel Ghețu (Viva Tenis Club, no. 3) cu scorul de 7/5, 7/5 (2-0).

Gabriel Ghețu și Tudor Popovici, principali favoriți, au câștigat proba de dublu 12 ani masculin. Ei au învins cu 10-8 în setul decisiv al finalei, tandemul Rareș Pieleanu, Radu Ursu (cap de serie numărul 2).

14 ani feminin simplu

Alexia Anca Todoni (CSM Timișoara, no. 1) s-a impus în confruntarea cu Floriana Popovici (CSM Oradea, no. 2), după 6/1, 6/3 (2-0) în marea finală.

Floriana Popovici și Anca Todoni (cap de serie nr. 1) au câștigat proba de dublu la 14 ani feminin.

14 ani masculin simplu

Darius Andrei Bălan (TC Stănică Craiova, no. 4) a trecut de Alxandru Giurea (CSȘ Petroșani, no. 1) cu scorul de 7/5, 6/3 (2-0) în marea finală.

Vladimir Vladimir Cuc și Christian Teszari au câștigat proba de dublu la U14 masculin.

Toate rezultatele turneului pot fi consultate AICI.