Medalie de argint pentru CSM LPS Oradea la Cupa României de spadă feminin în proba pe echipe

CSM LPS Oradea a participat la Cupa României la spadă feminin, eveniment organizat la Constanța pe parcursul zilei de joi (29.09). Echipa orădeană a obținut o medalie de argint în competiția feminină pe echipe.

După victorii cu CSS1 Constanța și CSU Craiova, în tabloul de opt, respectiv în semifinale, CSM LPS Oradea a cedat în confruntarea Dinamo București, pentru medalia de aur. De notat că pentru Dinamo a tras Loredana Dinu, campioană olimpică în exercițiu în proba pe echipe.

Echipa CSM LPS Oradea a fost alcătuită din Bianca Benea, Adela Danciu, Claudia Năboiu. Antrenor: Nicolae Ille.

Podiumul a fost completat de CSU Craiova. La concursul pe echipe au participat șase cluburi.

În cadrul întregerii individuale, Claudia Năboiu a fost cea mai bine clasată sportivă de la CSM LPS Oradea. Aceasta s-a clasat pe locul al 7-lea. Bianca Benea, sportivă de vârsta junioratului, s-a clasat pe locul al 10-lea, pentru ca Adela Danciu să se claseze pe locul al 14-lea.

Greta Vereș de la CSA Steaua București a triumfat în întrecerea individuală. La aceasta au participat 29 de sportive.