Medalie de bronz pentru Bianca Benea într-un concurs internațional destinat seniorilor

Bianca Benea a câștigat medalia de bronz la turneul internațional de spadă Alfredo Bachelli. Evenimentul s-a desfășurat pe 6 noiembrie, la Craiova. Sportiva legitimată la CSM LPS Oradea a obținut patru victorii în grupă și patru victorii în fazele eliminatorii.

Benea a fost învinsă de Amalia Tătăran, sportivă legitimată la Dinamo București, care a câștigat turneul. Tătăran este fostă campioană europeană la nivel de seniori. De altfel, clasarea pe podium la acest eveniment este cu atât mai meritorie cu cât este vorba despre un eveniment destinat seniorilor, iar Bianca este în continuare la vârsta junioratului.

Locul al 2-lea a revenit Ana Mariei Popescu (Brânză), legitimată la Steaua București, campioană olimpică.

Ceilalți sportivi legitimați la CSM Oradea au obținut următoarele rezultate:

- Claudia Năboiu – locul 10
- Adela Danciu – locul 12

La concurs au participat 49 sportive.

În întrecerea masculină, Valentin Popa, de la CSM Oradea, s-a clasat pe locul 25 din totalul de 72 participanți.

Antrenorul sportivilor legitimați la CSM LPS Oradea este Nicolae Ille.