Momentele memorabile în sezonul 2014/15 pentru Sean Barnette

Două dintre cele mai importante momente ale lui Sean Barnette, noul jucător al CSM-ului, în sezonul 2014/15 s-au consumat în luna februarie. El a avut un impact deosebit asupra succesului înregistrat de echipa sa la București și Ploiești.

Întâi, Barnette s-a evidențiat cu un capac la ultima fază a meciului câștigat la limită de U BT Cluj, scor 83-82, în fieful Stelei CSM EximBank București. Echipa sa a fost în apărare la ultima posesie a partidei amintite, iar Sean s-a evidențiat cu un capac chiar sub coș, prin care el a adus victoria echipei sale. În plus, Barnette a terminat acel meci cu 15 puncte, 7 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepții și un capac pentru 20 la eficiență în 29 minute de joc, fiind liderul echipei sale la principalele capitole statistice.

El a avut un impact deosebit asupra meciului pe care U BT Cluj-Napoca l-a câștigat la Ploiești, în fieful campioanei României, CSU Asesoft Ploiești Rezultatul final al acelui meci a fost de 88-74. Sean a înscris 24 puncte, la care a adăugat 8 recuperări, 4 intercepții, 4 pase decisive și a terminat cu un indice de 30 la eficiență în 36 minute de joc. Barnette a înscris 10 puncte, cu 2 intercepții, 2 pase decisive și a bifat 12 puncte de eficiență în sfertul decisiv al partidei amintite.

Barnette a încheiat sezonul 2014/15 cu 21 meciuri jucate. El a avut de șase ori peste 20 la eficiență și de alte 12 partide cu peste 10 la eficiență. A avut 73/139 la aruncările de două puncte pentru 53%, 17/48 la trei puncte pentru 35%, respectiv 37/56 la linia de pedeapsă pentru 66%. A încheiat sezonul cu 234 puncte marcate. De asemenea, a bifat 123 recuperări (33 ofensive), 43 pase decisive, 27 intercepții și 12 capace pentru 294 puncte de eficiență. Sean a participat la All Star Game-ul baschetului românesc, desfășurat la Sala Dinamo din București.

Sean va petrece cel de-al 3-lea sezon în România și va fi primul alături de CSM-U Oradea.

Credit video: mix Doru Daroczi de pe transmisiunile DigiSport