O săptămână de vis pentru Martin Zeno

Martin Zeno a înscris 10 puncte în sfertul 4 și prelungirile meciului câștigat de CSM CSU Oradea la Craiova, în etapa a 17-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2016/17. Roș-albaștrii au învins cu scorul de 87-82.

Zeno a bifat 36 minute pe parchet, perioadă în care a înscris 17 puncte. El a adăugat 5 recuperări (2 ofensive), 3 pase decisive, 2 intercepții și a terminat cu 15 la eficiență, respectiv cu 11 la +/-. De asemenea, americanul a fost faultat de 12 ori, un nou record absolut în actuala ediție de campionat.

Numărul 3 a reușit o intercepție pe repunerea lui Cătălin Burlacu și a marcat un coș cu fault, pentru a aduce CSM-ul la conducere, scor 70-69, în ultimul minut al partidei. Cu această reușită, CSM-ul a completat revenirea de la -11 puncte, cu un parțial de 19-7. Ulterior, Zeno a ratat două aruncări libere, dar s-a revanșat în repriza de prelungiri, atunci când a transformat o altă pereche de libere, după care a desprins CSM-ul la două posesii în ultimul minut al reprizei de prelungiri.

Este al 9-lea meci în actuala ediție a Ligii Naționale cu cel puțin 10 puncte marcate și 10 la eficiență pentru Zeno. Totodată, americanul a completat o săptămână de senzație:

- 10 puncte, 10 pase decisive în victoria cu Steaua CSM EximBank București
- 42 puncte și titlul de MVP al etapei în BasketballCL în victoria cu Kataja Basket
- 17 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive în victoria cu SCM U Craiova

În 11 partide disputate la nivelul Ligii Naționale, Zeno are medii stagionale de 15.2 puncte, 5.0 pase decisive, 4.1 recuperări, 1.3 intercepții și 0.5 capace pentru 15.8 la eficiență. El este liderul campioanei la eficiență, puncte, pase decisive, intecepții și faulturi obținute (6.0), respectiv minute pe meci (33:00).