Oradea a învins Timișoara și în meciul sateliților

CSM CSU 2 Oradea a obținut primul succes stagional în Liga 1 la baschet masculin – ediția 2016/17. Formația antrenată de Valeria Scheiner a depășit pe BC SCM 2 Timișoara, scor 70-66, în deschiderea jocului de Liga Națională ce a opus primele echipe ale celor două cluburi.

Jocul a demarat favorabil orădenilor, care au înscris primele zece puncte ale partidei. De altfel, la capătul primei secvențe scorul era de 16-8 în favoarea amfitrionilor. Bănățenii au echilibrat jocul în sfertul al 2-lea, ecartul înjumătățindu-se. Astfel, la pauză scorul era de 27-23.

Oradea s-a menținut în avantaj pe tabela de marcaj pe tot parcursul celei de-a 2-a reprize. Scorul la capătul sfertului 3 era de 46-41. CSM CSU 2 Oradea părea să se impună, însă alb-violeții au restabilit egalitatea cu o aruncare de trei puncte prin care au trimis jocul în prelungiri. După 40 minute de joc efectiv era 60-60.

Repriza suplimentară, similar întregului joc, a fost la discreația bihorenilor. Aceștia au evitat căderea din finalul timpului regulamentar și s-au impus cu scorul de 70-66.

Dani Tămășdan a avut 34 puncte, fiind principalul marcator al partidei. Ceilalți marcatori ai formației orădene au fost: Danciu – 10 puncte, Martin – 7, Oșan – 6, Szilagyi – 5, Gavriș – 4, Vanța și Tătăran – 2 puncte fiecare. În replică, Ursan cu 20 uncte, Albu cu 19, respectiv Rada cu 15 au fosr principalii realizatori ai Timișoarei.

CSM CSU 2 Oradea are 1-4 la general după acest rezultat. Următorul meci este programat pentru duminică (20.11), în compania lui BC Mureș 2. Partida se va desfășura la Arena Antonio Alexe.