Pe scurt despre Meciul 2 al finalei LNBM 2018

CSM CSU Oradea a pierdut Meciul 2 al finalei Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2017/18. Leii Roșii au fost învins pe teren propriu de CSM Steaua EximBank București, scor 70-75, la capătul unui meci cu răsturnări de situație pe tabela de marcaj.

Într-o atmosferă de excepție, ce a cuprins coregrafie și valuri în tribune, majorete pe parchet, respectiv un prim angajament onorific realizat de legendarul Octavian Șerban – un nume colosal pentru tot ce înseamnă baschet juvenil în țara noastră – formația antrenaă de Cristian Achim s-a desprins la 17 puncte în primul sfert. Oaspeții au replicat în debutul secvenței a 2-a și prima repriză s-a terminat cu scorul de 44-40 în favoarea CSM-ului.

Cele două echipe sau apărat impresionant pe parcursul celui de-al 3-lea sfert, unul încheia de Oradea în avantaj de cinci puncte. Bihorenii au înscris primele șase puncte ale sfertului decisiv pentru a se desprinde la 11 lungimi, însă CSM Steaua a marcat 24 din ultimele 32 puncte ale confruntării și a reușit astfel să se impună, scor 75-70.

Oaspeții au avut procentaje net superioare la aruncările din acțiune. Militarii au terminat cu 54%, față de 44% cât a avut Oradea. În plus, CSM Steaua a cules mai multe recuperări (32-26, cu 7-7 la cele ofensive), bifând și o pasă decisivă în plus (14-13). În schimb, Oradea a avut avantaje mici la intercepții (10-9), respectiv la posesii pierdute (17-20).

Liderii CSM CSU Oradea în Meciul 2

Eficiență – Kris Richard (19)
Puncte – Kris Richard (22)
Recuperări – Sean Denison (10)
Pase decisive – Vaidas Kariniauskas (4)
Intercepții – Martin Zeno (3)
Capac – Arturas Valeika, Vaidas Kariniauskas (1)
Plus/minus – Bobe Nicolescu (14)
Minute – Kris Richard (30:43)

Scorul general a devenit 1-1. Seria se mută la București pentru următoarele două partide. Se joacă pe sistemul cel mai bun din cinci partide.