Radovan Markovic își depășește propriul record de triple într-o ediție a Ligii Naționale

Radovan Markovic a înscris două coșuri de trei puncte în meciul pe care CSM CSU Oradea l-a susținut sâmbătă (26.03), la Craiova. Roș-albaștrii au pierdut cu scorul de 81-77, însă jucătorul ex-iugoslav a stabilit un nou record personal.

În 21 minute și 5 secunde de joc, Markovic a avut 10 puncte, 2 pase decisive, 2 recuperări și o intercepție cu două posesii pierdute pentru 8 la eficiență. El a avut 2/7 la aruncările din acțiune și 4/4 la linia de pedeapsă. Rade a încheiat meciul cu un indice de 10 la +/-.

Jucătorul în vârstă de 34 ani a ajuns la un total de 68 coșuri de trei puncte marcate în actuala ediție a Ligii Naționale de baschet masculin. Markovic depășește propria performanță, de 67 triple, reușită în sezonul 2013/14. El are un total de 191 reușite de la mare distanță în LNBM, respectiv la 235 triple în toate meciurile oficiale disputate pentru CSM CSU Oradea.

Markovic a ajuns la 73 de aruncări libere transformate din 75 încercări în acewastă ediție de campionat. De asemenea, Rade a ajuns la 71 pase decisive în această ediție de campionat, depășindu-și performanța precedentă, de 66 “assist-uri”. În plus, el a depășit deja recordurile personale de puncte marcate și al indicelui de eficiență total atins. Mai mult, Markovic a egalat recordul de meciuri disputate într-o ediție de campionat cu 29.

Aflat la cel de-al 3-lea sezon în echipamentul lui CSM CSU Oradea, Radovan Markovic are medii statistice de 13.2 puncte, 2.4 pase decisive, 1.6 recuperări (0.7 ofensive), 0.7 intercepții și 1.7 posesii pierdute în 22:52 minute pe meci. El are procentaje de 61.6% la aruncările de două puncte, 45.3% la trei puncte, respectiv 97.3% la linia de pedeapsă.