S-a încheiat faza grupelor la Campionatul European U20 masculin Divizia B 2017

România a încheiat faza grupelor la Campionatul European U20 masculin Divizia B ediția 2017 cu cea mai convingătoare victorie de până acum. Formația antrenată de Tudor Costescu a depășit Albania cu scorul de 74-47, la capătul unui joc controlat cu autoritate.

Tricolorii s-au desprins la 26-8 în primele zece minute de joc. Au urmat 20 de minute de joc mai echilibrat, cu un avantaj permanent de peste zece puncta în favoarea României. Secvența a 4-a a cuprins o serie de acțiuni de mare spectacol, principali protagoniști ai acestora fiind Radu Vîrnă și Basti Ionescu.

Anton Diaconescu a totalizat 13 puncte, 15 recuperări (4 ofensive), iar Basti Ionescu și Bobe Nicolescu au contribuit cu câte 9 puncte fiecare. Tricolorii au cules 20 recuperări ofensive și au avut zece marcatori din totalul de 11 jucători rotiți.

Reprezentativa României a jucat fără Emi Cațe. De asemenea, minutele lui Georges Darwiche, Nandor Kuti, Radu Vîrnă și Bobe Nicolescu au fost reduse. Scopul acestui exercițiu a fost acela de a menaja oamenii de bază și a preveni eventualele accidentări ale acestora înaintea fazelor eliminatorii ale competiției.

Rusia vs Belgia – ora 20.45

Meciurile turneului 1-8 se joacă la Arena Antonio Alexe. Vineri (21.07) cu începere de la ora 11.45, se joacă meciul dintre Armenia și Azerbaijan. Jocul contează pentru turneul locurilor 17-21.

În schimb, tot vineri (21.07), la Colegiul Economic Partenie Cosma se vor disputa următoarele meciuri:

Moldova vs Malta – ora 11.45, turneul 17-21
Finlanda vs Slovacia – ora 14.00, turneul 9-16
Ungaria vs Albania – ora 16.15, turneul 9-16
Olanda vs Belarus – ora 18.30, turneul 9-16
MKD vs Kosovo – ora 20.45, turneul 9-16

Accesul publicului în ambele săli și la toate meciurile este liber.