Sean Denison a revenit în LNBM după ce a absentat la meciul cu Timișoara

Sean Denison a bifat o nouă prestație deosebit de utilă pentru CSM CSU Oradea. Pivotul canadian a ajutat formația bihoreană să se impună în confruntarea cu Dinamo București, scor 77-66, în cadrul etapei a 9-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2016/17.

Revenit în competiția internă după absența de la meciul cu BC SCM Timișoara, din etapa anterioară, Sean a fost din nou de mare utilitate echipei în ambele faze ale jocului.

Titularizat la poziția 5, Denison a bifat 21 minute și 29 secunde de joc. El a avut o prestație ofensivă deosebit de precisă, cu 5/6 la aruncările din acțiune și 1/1 la linia de pedeapsă pentru un total de 11 puncte. Canadianul a adăugat 3 recuperări, toate defensive, 2 pase decisive și 2 capace, cu o posesie pierdută. Sean a încheiat partida cu 16 la eficiență și 10 la +/-.

A fost cel de-al 4-lea meci consecutiv în campionat cu cel puțin 11 puncte marcate și al 5-lea joc în succesiune în LNBM cu cel puțin 13 la eficiență pentru Sean Denison. El are medii statistice de 10.3 puncte, 6.0 recuperări (1.4 ofensive), 1.4 capace și 0.6 intercepții cu 1.7 posesii pierdute pe meci.

Denison are procentaje de 62% la aruncările de două puncte, 20% la trei puncte, respectiv 74% la linia de pedeapsă. El are indici de 13.9 la eficiență, respectiv 8.9 la +/- în 23:53 minute pe partidă, având șapte partide disputate.