Start victorios pentru naționala U18 masculin. Andrei Ciordaș printre protagoniști!

Echipa națională U18 masculin a debutat cu dreptul la Campionatul European – Divizia B din Macedonia. Tricolorii au depășit la limită formația similară a Slovaciei cu scorul de 76-75. Pe sferturi: 22-18, 17-22, 17-16, 20-19.

Andrei Ciordaș, cel mai tânăr component al echipei CSM Oradea, a avut o contribuție majoră la această victorie. În 34 minute pe parchet, extrema de 2.03 metri a avut 6/19 la aruncările din acțiune și 2/3 la linia de pedeapsă pentru un total de 16 puncte. El a bifat 9 recuperări (cinci ofensive), 3 intercepții și tot atâtea posesii piedute.

De notat că Ciordaș a fost liderul echipei României la minute, recuperări, recuperări ofensive și intercepții, fiind al doilea marcator al echipei naționale U18 masculin. Principalul marcator al tricolorilor a fost Vlad Cobzaru. Ieșeanul a totalizat 22 puncte în jocul cu slovacii.

Vineri (19.07), cu începere de la ora 13:00, România întâlnește Suedia. Scandinavii au obținut o victorie mai mult decât clară în confruntarea cu Elveția, din prima zi a Campionatului European de la Strumica.