Unitatea a 2-a a înscris 62 puncte la Pitești

CSM CSU Oradea a revenit de la un deficit de 20 puncte pentru a se impune în meciul cu BCM U FC Argeș Pitești, în cadrul etapei a 29-a din Liga Națională de baschet masculin – ediția 2017/18. Rezultatul final a fost de 98-93.

Roș-albaștrii s-au văzut conduși cu scorul de 71-51 în cel de-al 33-lea minut de joc efectiv. Ei au marcat 30 puncte în timpul rămas din secvența a 4-a, interval în care au încasat doar 10 puncte, forțând astfel intrarea în prelungiri. Aici, CSM-ul a înscris 17 puncte, cu cinci mai multe decât oponentul.

Am remarcat într-un material anterior că Oradea a înscris 28 din ultimele 30 puncte din acest meci cu aruncări din acțiune. O realizare impresionantă pentru o echipă care a revenit pe tabela de marcaj de la un deficit major. Cu alte cuvinte nu a primit nimic cadou ci a trebuit să muncească și să joace extrem de precis pe ambele faze ale jocului pentru a avea o șansă la victorie.

Interesant este faptul că CSM CSU Oradea a terminat partida cu 62 puncte din partea unității a 2-a. Adică două treimi din totalul punctelor marcate de bihoreni au venit de la jucătorii care au început partida pe bancă. Drept comparație, BCM U FC Argeș Pitești a beneficiat în cadrul aceluiași meci de doar 16 puncte din partea rezervelor.

De aici rezultă faptul că roș-albaștrii au terminat meciul cu doar 36 puncte în contul cvintetului de start. Asta în condițiile în care toți titularii echipei orădene au marcat cel puțin o dată în primele cinci minute ale timpului efectiv de joc.

Cu toate că unitatea a 2-a de la CSM CSU Oradea a totalizat 62 puncte în 45 minute de joc efectiv, pe parcursul primelor două sferturi un singur jucător venit de pe bancă a marcat. Este vorba despre Martin Zeno, autor a 13 puncte în prima repriză. Titularii au marcat 27 puncte în aceeași perioadă, CSM-ul fiind condus cu scorul de 43-40 la pauză.

În cea de-a 2-a repriză și în secvența de prelungiri, Andrei Mandache a contribuit cu 16 puncte, Martin Zeno a adăugat 15, Goran Gajovic a reușit 14 puncte, iar Bogdan Țîbîrnă a totalizat 4 puncte. Așadar, unitatea a 2-a a înscris 49 puncte din totalul de 58 reușite de echipă în sferturile 3 și 4 plus repriza de prelungiri.

De altfel, CSM CSU Oradea a jucat o bună parte din timp pe revenirea din sfertul 4 și în prelungiri cu o formulă ce a cuprins un singur titular, Kris Richard. Ceilalți patru au fost Andrei Mandache, Martin Zeno, Goran Gajovic și Bogdan Țîbîrnă.

Rămâne însă valabilă căderea din sfertul al 3-lea, după un sfert al 2-lea nu foarte strălucit. CSM-ul a marcat doar 11 puncte în secvența a 3-a, ratând și irosind acțiuni indiferent de formulele utilizate. Aspect ce trebuie eliminat din jocul echipei pe viitorul cât mai apropiat.

Liderii CSM CSU Oradea la Pitești

Eficiență – Martin Zeno (38)
Puncte – Martin Zeno (28)
Recuperări – Martin Zeno (7)
Pase decisive – Martin Zeno (6)
Intercepții – Kris Richard, Martin Zeno (3)
Capace – Sean Denison (2)
Plus/Minus – Kris Richard (17)
Minute – Kris Richard (37:50)

Echipa orădeană a rotit zece jucători în acest meci. Nouă au punctat, opt cu recuperat, șapte au bifat cel puțin o pasă decisivă, șase au izbutit măcar o intercepție, cinci au reușit cel puțin un coș de trei puncte.