Victorie în primul meci de pregătire!

Oradea s-a reîntâlnit cu baschetul după o pauză de 3 luni și a făcut-o în cel mai frumos mod posibil. Meciul cu SCM U Craiova a însemnat pentru cei 1000 de Leii Roșii din tribune o reîntâlnire cu eroii sezonului precedent și o primă întâlnire cu noii favoriți ai orădenilor!

Fără Andrei Mandache și Bobe Nicolescu, care înfruntă marile puteri ale Europei la EuroBasket 2017, meciul contra celor de la Craiova a fost o primă apariție a echipei în fața suporterilor. Obie, Nemanja Milosevic sau Arturas Valeika primind pentru prima oară dragostea Leilor.

Meciul a fost unul de sărbătoare și a curs în întregime în favoarea CSM CSU Oradea. Martin Zeno și Obie Trotter au deschis balul, cu o serie de aruncări de la distanță și semi-distanță, conducând un parțial de 19-8 încă din startul jocului. Pe rând au ieșit la rampă Muha Pasalic, cu același sânge de killer din spatele semicercului, respectiv Goran Gajovic – pe care deși îl știam din perioada Mureșului drept un shooter de excepție, ne-a demonstrat acum că poate fi și un pilon de bază sub panou.

CSM-ul s-a desprins la 5 puncte după primul sfert, iar la pauza mare avantajul era dublat. Partea a doua a însemnat desprinderea și ieșirea la rampă a lui Nemanja Milosevic, care a făcut de toate pentru echipa sa. A înscris de la distanță, s-a bătut sub panou și ne-a făcut să ne amintim de ce era printre cei mai buni jucători ai Ligii Naționale în perioada când evolua la Energia Rovinari. Oradea a terminat sfertul 3 cu un avantaj de 19 puncte.

În ultimul sfert și-au făcut loc pe teren și Basti Ionescu, abia întors de la Universiadă, Pedja Stamenkovic, frații Țîbîrnă și Sergiu Pop – singurul care încă nu și-a făcut debutul încă, fiind mezinul Darius Meluț. Primul meci din presezon s-a încheiat cu o victorie la 15 puncte diferență, scor 89-74.

Principalii remarcați din tabăra Leilor Roșii au fost Martin Zeno – 21 de puncte, 4 recuperări, Nemanja Milosevic – 19 puncte, 5 recuperări, Goran Gajovic – 15 puncte, 6 recuperări, Muha Pasalic – 13 puncte, 4 pase decisive și Obie Trotter cu 12 puncte marcate.

E drept, o doar o partidă amicală, dar una care pe lângă rezultatul pozitiv a adus și o frumoasă reîntâlnire cu publicul orădean. Sperăm să fie doar prima dintr-o lungă serie de succese în sezonul ce urmează!