Victorie la ultimul meci pe teren propriu pentru echipa de handbal masculin

Echipa de handbal masculin CSM Oradea a câștigat ultimul meci de pe teren propriu în ediția de campiont 2016/17. Elevii lui Sebastian Tudor au depășit HC Sibiu cu scorul de 31-29. Partida s-a disputat sâmbăă (20.05), la Arena Antonio Alexe.

Partida a avut prte de echilibru. CSM-ul s-a desprins la trei goluri în prima repriză, scor 18-15. În debutul reprizei secunde ecartul a crescut la un maxim de patru lungimi, însă oaspeții au egalat la 29. Finalul a fost controlat de orădeni, care au marcat ultimel două goluri ale partidei.

Alexandru Pop a încris 14 goluri, iar Cosmin Liberț a adăugat opt goluri. Alți cinci jucători au punctat pentru CSM. De cealaltă prte, Vlad Vaștag a totalizat șapte goluri pentru HC Sibiu.

Prin prisma acestui succes, CSM Oradea are 48 puncte și se menține pe locul al 2-lea în Seria B a Diviziei A la handbal masculin – ediția 2016/17. Ultimul meci al elevilor lui Sebastian Tudor se va desfășura pe 26 mai, în deplasare, cu HCM Sighișoara.