Zeno egalează recordul absolut de puncte marcate într-un meci din Basketball Champions League

Martin Zeno a egalat recordul absolut al Basketball Champions League la capitolul puncte marcate într-un singur meci. Acest lucru s-a întâmplat la victoria cu Kataja Basket, din cadrul etapei a 13-a în Grupa B.

În aproape 40 minute de joc, Zeno a avut 11/17 la aruncările de două puncte, 6/9 la aruncările de pe semicerc și 2/3 la linia de pedeapsă. El a terminat cu 42 puncte marcate și a adăugat 4 pase decisive, 3 recuperări, un capac și o intercepție. El a terminat meciul cu 40 la eficiență, 13 la +/-, respectiv cu 65% la aruncările din acțiune.

Zeno egalează recordul stabilit de către Jimmy Baron în 6 decembrie, când Neptunas Klaipeda a depășit pe Usak Sportif, scor 103-88. De asemenea, Martin depășește recordul absolut de puncte marcate de un jucător al CSM-ului într-o partidă din Champions League. Acasta aparținea tot lui Zeno și data din 21 decembrie 2016, când a avut 28 puncte, iar CSM CSU oradea s-a impus la Saratov.

În 14 partide disputate, Zeno are medii stagionale de 15.0 puncte, 4.7 recupeărri, 3.2 pase decisive, 1.4 intercepții și 0.4 capace pentru 13.9 la eficiență. El are 44% la aruncările de două puncte, 35% la trei puncte și 83% la linia de pedeapsă.

Rezultatul final a fost de 101-91 pentru CSM CSU Oradea. Meciul a fost decis după o repriză de prelungiri, la capătul primelor 40 minute de joc fiind de 85-85.