Zeno este primul jucător al CSM-ului cu 350 puncte, 100 pase decisive și 750 minute în actuala ediție de campionat

Martin Zeno este primul jucător din lotul lui CSM CSU Oradea care a atins pragul de 350 puncte marcate, 100 pase decisive și 750 minute de joc. Toate ceste performanțe au fost atinse în urma primelor meciuri din playoff-ul LNBM – ediția 2016/17.

În 25 partide disputate la nivelul Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2016/17, Z are 350 puncte marcate, 102 pase decisive și 750 minute, 31 secunde petrecute în teren.

Americanul mai este lider al echipei la aruncări libere transformate (94), faulturi obținute (127), aruncări libere exeutate (125), aruncări de două puncte executate (216), respectiv posesii pierdute (53).

În ziua Meciului 2 din serie cu BC SCM Timișoara, contând pentru primul tur al playoff-ului LNBM, Zeno a devenit tată pentru a 2-a oară. El are un băiat, pe care îl va boteza cu numele de Martin Gilbert Jr.

Referitor la Meciul 2, Zeno a avut o prestație mai puțin productivă, însă la finalul confruntării a ieșit la rampă cu două coșuri din acțiune. Americanul a finalizat două pătrunderi și a înscris trei din cele patru aruncări libere de care a beneficiat pentru a ajuta CSM-ul să se impună, scor 85-81, respectiv să se desprindă la 2-0 în seria cu BC SCM Timișoara, contând pentru turul inaugural al plyoff-ului.